21.10.2024
“Figure Baltic Advisory” analītiķe Aušrine Ambrolaite (Aušrinė Ambrolaitytė)
Z paaudzes (dzimuši no 1997. līdz 2012. gadam) pārstāvju skaits Latvijas darba tirgū turpina pieaugt, un jaunākie dati liecina, ka teju katrs piektais darba ņēmējs ir dzimis laikā no 1997. līdz 2012. gadam. Turklāt tiek prognozēts, ka līdz 2025. gadam Z paaudze veidos vairāk nekā ceturto daļu no globālā darbaspēka. Jaunie profesionāļi aizvien vairāk cenšas nostiprināties gan Latvijas, gan globālajā darba tirgū. Populārākās nozares ir klientu apkalpošana, informāciju tehnoloģijas (IT) un telekomunikācijas, pārdošana un mārketings.
Atalgojuma atšķirības vīriešiem un sievietēm
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem mēneša vidējā bruto darba samaksa Latvijā par pilnas slodzes darbu šī gada 2. ceturksnī pēc darba dienu un sezonāli nekoriģētiem datiem bija 1 671 eiro, bet samaksa par vienu nostrādāto stundu pirms nodokļu nomaksas sasniegusi 11,41 eiro. Domājot par atalgojumu, nepieciešams vērtēt arī atšķirību starp vīriešu un sieviešu atalgojumu, īpaši, ņemot vērā, ka Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva (EU Pay Transparency Directive), kas paredz stiprināt juridisko regulējumu attiecībā uz taisnīgu atalgojumu ES, stāsies spēkā jau pēc nepilniem diviem gadiem – 2026. gada jūnijā. Piemēram, pētījums par atalgojumu Lietuvā atspoguļojis, ka Z paaudzes vīrieši pelna vairāk nekā šīs paaudzes sievietes: viņu stundas likme ir augstāka par 4,2%, pamatalga mēnesī – augstāka par 14,2%, pamatalga gadā – augstāka par 17,1%, bet kopējais gada atalgojums – augstāks par 19,1%.
Tomēr, pagaidām nav iespējams izdarīt galīgus secinājumus, jo, analizējot atalgojuma atšķirības, jāņem vērā, ka tiek darīts līdzīgas vērtības darbu, ko raksturo līdzīga sarežģītība darba saturā, līdzīgs nepieciešamās pieredzes un izglītības līmenis, līdzīga atbildība par resursiem un lēmumiem. Lai labāk novērtētu reālās atšķirības Z paaudzes vīriešu un sieviešu atalgojumā, būtu lietderīgi aplūkot līdzīgas vērtības darbu. Veicot salīdzinājumu šādā veidā, atklājas, ka atšķirības nav tik izteiktas.
Atalgojums IT sektorā
Viena no nozarēm, kur lielākoties strādā Z paaudzes pārstāvji, ir IT. IT nozarē atalgojuma pieaugums šogad bijis gandrīz uz pusi mazāks nekā pagājušajā gadā – pieaugums bijis 7,4%, kas ir tikai par 0,1% mazāk, nekā tika prognozēts (7,5%), tomēr darba tirgus aizvien vērtējams kā “karsts”. Nozares darba devēji joprojām saskaras ar darbinieku trūkumu. Šī gada atalgojuma pieaugums ir krietni lēnāks, nekā pērn (12,8%) vai 2022. gadā (11,8%) un arī nedaudz lēnāks, kā tika prognozēts, tomēr tas aizvien ir ļoti augsts. Prognozētais atalgojuma pieaugums nākamgad ir 6,2%, kopumā nākamo piecu gadu griezumā pieaugums prognozēts daudz mērenāks.
Z paaudzes un citu paaudžu atalgojums netiek pēc vecuma, bet gan pēc pieredzes, prasmēm un darba tirgus apstākļiem konkrētajā jomā. Līdzīgas tendences, visticamāk, attieksies arī uz Alfa paaudzi, kas darba tirgū ienāks pēc dažiem gadiem.