10.04.2025
“Figure Baltic Advisory” konsultante Aušrine Ambrolaite (Aušrinė Ambrolaitytė)
Lai arī abu minēto vecāku paaudžu pārstāvji strādā līdzīgās tautsaimniecības nozarēs, viņu ikdienas pienākumi un atalgojums ievērojami atšķiras. X paaudzes darbinieki vidēji pelna vairāk, nekā vecākās paaudzes kolēģi, turklāt viņu nodarbinātības jomas ir daudzveidīgākas. Tie, kuri dzimuši laika posmā no 1965. līdz 1980. gadam, vidēji mēnesī pelna par 45,9% vairāk nekā tie, kuri dzimuši no 1946. līdz 1964. gadam.
Jaunākiem darbiniekiem — daudzveidīgāki amati un augstāks atalgojums
Saskaņā ar jaunākajiem datiem, pēckara paaudzes darbinieki visbiežāk strādā mazumtirdzniecībā (27,4%), ražošanā (21,9%) un transporta un loģistikas jomā (11,9%). Lielākā daļa ieņem amatus, kas saistīti ar fizisku darbu – t.s. “zilās apkaklītes” (38%), kā arī mazumtirdzniecībā (19%) un administratīvajā apkalpošanā (8,1%). Šīs paaudzes pārstāvju vidējā mēnešalga pirms nodokļu nomaksas ir 1 929 eiro, bet stundas likme – 7.60 eiro, gada pamatalga – 20 953 eiro. Kopējais atalgojums, ieskaitot prēmijas un komisijas, sasniedz 24 744 eiro gadā.
Savukārt, X paaudzes darbinieki strādā daudz plašākā jomu spektrā un saņem augstāku atalgojumu. Papildus mazumtirdzniecībai (27,0%) un ražošanai (21,1%) ievērojama daļa strādā arī finanšu pakalpojumu nozarē (17,5%). Viņi ir nodarbināti ne tikai kā “zilās apkaklītes” (29,1%) un mazumtirdzniecībā (17,2%), bet arī IT un telekomunikāciju jomā (9,4%). Šīs paaudzes vidējā mēnešalga pirms nodokļiem ir 2 815 eiro, stundas likme – 8.00 eiro, gada pamatalga – 30 190 eiro, bet kopējais gada atalgojums, ieskaitot mainīgo daļu un prēmijas, sasniedz 35 333 eiro.
X paaudze pelna vairāk nekā pēckara paaudze vairāku būtisku iemeslu dēļ. Jaunākās paaudzes pārstāvji biežāk ieņem augstākus amatus: 14% no viņiem ir vecākie speciālisti (salīdzinot ar 10% vecākajā paaudzē), 10% ir eksperti (pretstatā 4%), un 8% ir vadītāji (salīdzinot ar 2%). Tajā pašā laikā viņu vidū ir mazāk jaunāko speciālistu (28% pret 41%). Turklāt šī paaudze biežāk strādā augstāk atalgotās nozarēs, piemēram, finanšu un IT sektorā.
Amata līmenis un nozare ir svarīgāki par vecumu
Būtiskās atalgojuma atšķirības starp paaudzēm nav vienkārši skaidrojamas ar vecumu. Tās nosaka arī citi faktori — amata līmenis, nozare un karjeras attīstība. Taču īpaši izceļas Y paaudze, kas veido lielāko daļu darba tirgus (51%) un vidēji saņem visaugstāko atalgojumu — 3 322 eiro mēnesī jeb 41 505 eiro gadā.
Salīdzinot ar pēckara paaudzi, X paaudzes pārstāvju ievērojami lielākais atalgojums skaidrojams ar viņu ieņemamajiem amatiem — katrs piektais ir vadītājs vai eksperts. Vēl lielāka atšķirība ir novērojama Y paaudzes darbinieku atalgojumā. Šī demogrāfiskā grupa pārsvarā strādā labi apmaksātās nozarēs, piemēram, finanšu, IT un ražošanā, un 59% no viņiem ir vecākie speciālisti, eksperti vai vadītāji.
Noslēgumā jāpiemin Z paaudze, kas tikai nesen sākusi ienākt darba tirgū — tā veido 19% no darbaspēka un vidēji saņem 2 195 eiro mēnesī jeb 24 909 eiro gadā. Viņu atalgojums ir līdzīgs vecākās paaudzes darbiniekiem, pat neraugoties uz to, ka viņi strādā augstāk atalgotās nozarēs, piemēram, IT un finanšu sektorā.
Viens no iemesliem ir tas, ka 82% Z paaudzes darbinieku joprojām ieņem zemāka līmeņa pozīcijas – ir jaunākie speciālisti vai speciālisti. Tāpēc varam secināt, ka algu atšķirības starp paaudzēm atspoguļo pašreizējo darba tirgus struktūru. Kamēr jaunākie darbinieki vēl krāj pieredzi, vidējās paaudzes ir nostiprinājušās augstākas atdeves amatos, bet vecākā paaudze galvenokārt saglabājas zemāk atalgotās lomās, kuras piedāvā mazāk iespēju profesionālai izaugsmei.