13.02.2025
Irja Rae, “Figure Baltic Advisory” partnere
Ņemot vērā, ka prasmes kļūst par aizvien būtiskāku konkurences priekšnoteikumu darba tirgū, tieši šim jautājumam ieteicams pievērst lielāku uzmanību arī pārrunu laikā, tomēr pirms tam ir svarīgi saprast – vai vairāk koncentrēties uz pamata prasmju attīstīšanu vai tomēr skatīties nākotnes prasmju virzienā? Uzņēmējdarbības, vadības un biznesa žurnāls „Harvard Business Review“ rakstā „Learning Emerging Skills Doesn't Always Pay Off"“ sniedz vērtīgus un praktiskus ieteikumus gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem.
Pamata prasmes ir svarīgākas par nākotnes tendencēm
Lai darba tirgus nepārtraukti mainās un attīstās un no darbiniekiem tiek sagaidītas jaunas prasmes, „Harvard Business Review“ rakstā tiek uzsvērts, ka, fokusējoties uz pamata prasmēm, darbinieka sniegums var būt pat piecas reizes efektīvāks, nekā gadījumā, ja uzsvars tiks likts uz nākotnes prasmēm, kas šobrīd vēl nav nepieciešamas.
Kāpēc „mazāk ir vairāk“?
Šobrīd dzīvojam strauji mainīgā pasaulē, kad šķiet, ka tieši apgūstot pēc iespējas vairāk jaunu prasmju, būsim konkrētspējīgāki un vērtīāki kā darbinieki. Tomēr ne visas šīs prasmes uzreiz varam likt lietā – reizēm tās ir un paliek tikai teorētiskas zināšanas, tā arī nenonākot līdz praktiskam pielietojumam. Tieši tāpēc ir svarīgi apzināties atšķirību starp pamata un nākotnes prasmēm:
Prasmes bez praktiska pielietojuma nereti paliek abstraktas un nerada īstu pievienoto vērtību darbiniekam. Savukārt, pamata prasmju attīstīšana sniedz tūlītējus rezultātus un uzlabo ikdienas sniegumu.
Kā fokusēties uz patiešām svarīgo?
Gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem ir svarīgi raudzīties uz prasmju attīstību stratēģiskā līmenī, ņemot vērā gan darbinieka, gan organizācijas vajadzības. Daži praktiski ieteikumi:
“Mazāk ir vairāk”
Prasmju attīstībā svarīgāka ir kvalitāte, nevis kvantitāte. Pamata prasmju stiprināšana ir efektīvs instruments, kas darbiniekiem palīdz saglabāt konkurētspēju, bet darba devējiem – uzlabot organizācijas kopējo sniegumu, attīstīt katra darbinieka talantu. Nākotnes prasmes ir svarīgas, taču to iekļaušanai apmācību programmās jābūt mērķtiecīgai un rūpīgi pārdomātai. Ja organizācijā nebūs iespējams šīs prasmes pielietot praktiskā darbā, tās neattīstīties un paliks tikai teorētisko zināšanu līmenī.